مهندس علی خیرالهی، مدیرعامل گروه سرمایه گذاری صنعتی، معدنی کیمیا سپهر آذرخش در گفتگو با نشریه اقتصادی همگام با صنعت، از مشکلات عمده ای که در صنعت در حال حاضر با آن مواجه هستیم، از جمله عدم قیمت گذاری واقعی محصولات آهنی، افزایش حقوق دولتی و واردات ماشین آلات معدنی سخن گفت.

وی اظهار داشت: مشکلات عمده ای که در حال حاضر با آن مواجه هستیم، عدم قیمت گذاری واقعی محصولات سنگ آهنی است که به درستی مشخص و واضح نیست. علاوه بر این، حقوق دولتی که هر سال روند آن نا مشخص و با سال دیگر متفاوت است، دیگر چالش ما محسوب می شود که اگر با این روند ادامه پیدا کند، علاوه بر کل معادن و صنایع بالا دستی و پایین دستی فولاد کشور، هزینه های گزافی بر کل صنایع معدنی کشور تحمیل می شود. مشکل دیگر، واردات ماشین آلات معدنی بوده که اخیرا وزارت صنعت، معدن و تجارت با واردات آسان این ماشین آلات موافقت کرده است، ورود این ماشین آلات نیز باید آسان تر شود و قطعا اگر این مشکل حل شود و بتوانیم معادن را با این ماشین آلات بازسازی اساسی کنیم، تولید کنندگان خواهند توانست قیمت تمام شده را کاهش دهند که این امر به سود تولیدکنندگان و در نهایت مردم خواهد بود.

او در ارتباط با آینده محصولات بالادستی صنایع فولاد گفت: وضعیت محصولات بالادستی تابع بازار و مصرف صنایع فولاد و شرایط رشد اقتصادی در کشور است و به عبارت دیگر، این صنایع فولادی  هستند که تاثیر مستقیمی بر تولید و محصولات بالادستی صنعت همچون کنسانتره و گندله می گذارند.

وی در پایان اعلام داشت: در نهایت امیدوار هستیم برنامه های حمایتی دولت در بحث زیرساخت های معدنی، تولید، ماشین آلات، سوخت و موارد دیگر انجام شود چرا که تاثیر مستقیمی بر میزان کاهش قیمت و افزایش تولید خواهد داشت.