احتمال افزایش قیمت قراضه آهن در سال 2023

 

کاهش ارسال محموله‌های قراضه آهنی در امتداد بخش بالایی رودخانه می‌سی‌سی‌پی به دلیل وقوع سیل، ممکن است برخی از تاثیرات منفی ناشی از ابطال حواله‌های فروش پایان ماه می ۲۰۲۳ توسط کارخانه‌های آمریکایی برای تامین‌کنندگان را از بین برده و وضعیت را به حالت تعادل برساند. این حجم از ابطال حواله‌ها بر اساس محاسبات قبلی، کاهش ۲۰ دلاری به ازای هر تن ناخالص ماهانه برای قراضه عیار پایه و حدود ۳۰ دلار در هر تن برای عیار قراضه کهنه و خرد شده در ماه می ۲۰۲۳ را نشان داد. فروشندگان قراضه خردشده در ایالات متحده آمریکا از قبل، قیمت مواد اولیه خود را مطابق با این پیش‌بینی کاهش داده‌اند.

هنوز کورسوی امیدی در میان برخی از فروشندگان در ایالت‌های جنوب و جنوب شرقی آمریکا وجود دارد و آن‌ها معتقدند که ممکن است از شدت اختلال به وجود آمده در حمل محموله‌ها در امتداد حوضه بالایی می‌سی‌سی‌پی تا حدی کاهش یابد. اگر ارسال محموله‌های حمل شده با کشتی باری همچنان با اختلال مواجه باشند، ممکن است کارخانه‌ها مجبور شوند برای تهیه مواد اولیه از راه ارسال بار از طریق خشکی اقدام کنند.

از سوی دیگر، اگر فروشندگان در ایالت‌های شمال و غرب میانه که معمولا محموله‌های با حجم بالا را از طریق رودخانه ارسال می‌کنند، نتوانند این اختلالات را رفع کنند، ممکن است بازارهای محلی آن‌ها از قراضه اشباع شود. این بدان معناست که حجم کاهش در این مناطق می‌تواند شدیدتر باشد.

بر اساس آخرین داده‌های شرکت «Inland Rivers, Ports and Terminals Inc»، حدود ۱۱۴ میلیون تن کالا تنها از طریق حوضه بالایی رودخانه می‌سی‌سی‌پی در سال ۲۰۲۰ ارسال شد. آهن و محصولات فلزی، حدود یک میلیون و ۸۰۰ هزار تن از این حجم را شامل می‌شدند که حدود یک میلیون و ۶۰۰ هزار تن این حجم فلزات نیز مربوط به قراضه و سنگ معدن بود. از میان محصولات آهنی و فلزی، می‌توان به محصولاتی چون چدن خام، فروآلیاژها و محصولات فولادی ساخته‌شده از جمله ورق، شیت، میلگرد و لوله اشاره کرد.در حال حاضر وضعیت ثبت سفارش‌ قراضه‌ها مناسب نیست و اگر قرار باشد به دلیل مشکلات رودخانه می‌سی‌سی‌پی امکان ارسال آن از طریق این آب‌راه فراهم نباشد، بهتر است اقدامات لازم جهت ارسال محموله‌ها از طریق زمینی فراهم شود؛ هر چند که این کار ممکن است موجب تشدید اختلالات این آبراه در آینده شود. یک فروشنده محلی در آب‌راه می‌سی‌سی‌پی درباره تاثیری که وقوع سیل می‌تواند بر بازار ماه می ۲۰۲۳ داشته باشد، بیان کرد که اگر حمل این قراضه‌ها از طریق این رودخانه صورت نگیرد، نمی‌توان نیاز بازار داخلی را به طور کامل تامین کرد.